Школа « Вчись вчитись»
Тема: « Ми знаємо, ми вміємо, ми
вчимося». (Виховна година для учнів 9 – 11 класів. Проводиться спільно з
психологом).
Мета: познайомити учнів з
ефективними прийомами запам’ятовування інформації, відпрацювання отриманих
навичок, корекція режиму дня одинадцятикласника (десятикласника чи
дев’ятикласника) згідно отриманих рекомендацій.
Хід заняття
Слово вчителя. Сьогодні наша чергова
зустріч у школі «Вчись вчитися». Звичайно, що ми вже щось вміємо, щось знаємо,
але разом з тим продовжуємо навчатись. Зовсім недавно лунав перший дзвоник, ми
ділили підручники, всі розсідались хто з ким хоче, а я пересаджувала кого з ким
треба … і побігли шкільні будні, сповнені навчанням, клопотами, тривогами,
іноді приємними, а іноді і не дуже… Ми одинадцятикласники…Радісно, тривожно,
відповідально. А які асоціації виникають у вас, коли ви чуєте це слово?(На дошці записується слово одинадцятикласник і асоціації
до нього, які називають учні)
Загруженість Багато справ Дорослі
Брак часу Одинадцятикласник Бажання відпочити
Репетиторство Навчання
Підготовка до зно
Отже, можна зробити висновок з
вищесказаного: одинадцятикласник – маса інформації, яку треба запам’ятати, брак
часу та ще й бажання відпочити. Як з чим усім ви справляєтесь ми подивимось
дослідивши типовий режим дня для учня 11-го класу. На переносній таблиці, чи
мультимедійній дошці записано:
Типовий режим дня одинадцятикласника:
1. 7.30 - підйом;
2. 7.30- 8.00-ранковий
туалет, сніданок;
3. 8.00-.8.30-дорога до
школи;
4. 8.30-15.30-заняття в
школі;
5. 15.30-16.30-дорога
додому, обід;
6. 16.30-17.30-факультатив;
7. 17.30-18.30-репетиторство;
8. 18.30-19.30-дорога
додому, вечеря;
9. 19.30-20.30-перегляд
телепередач,прослуховування музики;
10.
20.30-22.30-підготовка до уроків;
11.
22.30-23.30-відпочинок, перегляд телепередач;
12.
23.30- підготовка до сну, сон.
Проаналізувавши даний режим дня,
видно,що ви отримуєте масу інформації, яку потрібно запам’ятати, утримати в
пам’яті, а в потрібний момент відтворити. А чи можливо це? (Відповіді учнів).
Можна навести приклади: Юлій Цезар і Олександр Македонський знали в обличчя і
на ім’я всіх своїх вояків, а це 30 тис. людей.
На ім’я і в обличчя знав кожного
з 20 000 жителів столиці Греції знаменитий Фемістокл. А Сенека був здатен повторити
2000 не зв’язаних між собою слів, почутих лише раз. Та на жаль ми не можемо
похвалитись такою феноменальною пам’яттю, Тому сьогодні я запросили до нас на
заняття практичного психолога нашої школи, яка порекомендує вам кілька прийомів
ефективного запам’ятовування, які надіюсь стануть вам у пригоді.
Слово психолога. Давайте проведемо
експеримент. На дошці 15 слів.(Слова можуть бути написані як на переносній, так
і на мультимедійній дошці. Приклад слів: ШАФА. ВЕДМІДЬ, СТІЛ,БІЛКА, ГРУША,ДИВАН,
ПЕРСИК, СОБАКА, ЛІЖКО, ЗАЄЦЬ, ЯБЛУКО, ГУСАК,ЖИРАФА, ЛИСИЦЯ, КРІСЛО).На протязі
певного часу (30 сек.) ви маєте можливість розглянути ці слова і постаратись
запам’ятати.(Слова закриваються, а діти пригадують і записують їх. Озвучується
кілька результатів за бажанням учнів. Норма хорошої пам’яті -7 (+,- 2) слів. А тепер спробуємо інакше. Об’єднайте слова в групи
- меблі, тварини, овочі. Пригадайте слова користуючись знанням груп. В якому
випадку було легше відтворити інформацію і чому?(Відповіді учнів).От ми з вами
і вивели основне правило ефективного запам’ятовування – інформацію треба не
заучувати, а осмислювати.
Повідомлення учня. В перші 6-7 років дитина
запам’ятовує 60-70% інформації, яку активно використовує у своєму житті. Це –
рідна мова або декілька мов, орієнтація у просторі, призначення і способи
використання навколишніх предметів тощо. І це величезний, надзвичайно важливий
обсяг інформації, що значно перевищує шкільний, інститутський, професійний. Що
це за технологія?Відповідь на це питання дає «Школа Ейдетики» Ігоря Матюгіна.
Експерименти і багаторічний досвід (з 1988р.)»Школи ейдетики»свідчать. що
проблема не в запам’ятовуванні, а в пригадуванні інформації, що безпосередньо
пов’язане з нашою уявою, вигадкою, фантазією. Давайте спробуємо. Запам’ятайте
15 слів так, як ви це робили дотепер. Слова можна прочитати лише один раз,
потім їх закрити і пригадати.
·
1.ШАФА
·
2.ХМАРИНКА
·
3.ГНІЗДО
·
4.КІНЬ
·
5.КАПЕЛЮХ
·
6.ЛЮК
·
7.ФУТБОЛІСТ
·
8.ЧАЙНИК
·
9.КРИЛА
·
10.ОЛІВЦІ
·
11.ЗГРАЯ
·
12.ПЛЯЖ
·
13.СНІГОВИК
·
14.ШОКОЛАД
·
15.ШКОЛА
Порівняйте те, що у вас вийшло,
зі списком. Якщо результат вас не задовільнив, не хвилюйтесь. Попробуйте
прочитати виділені слова, а написане дрібним шрифтом уявити як мультфільм. Не
намагайтесь нічого запам’ятовувати! Тільки уявіть!
·
1.ШАФА – уявіть шафу, краще власну.
·
2.ХМАРИНКА – шафа розчинилась, і звідти випливла біла
хмаринка.
·
3.ГНІЗДО – на хмаринці знаходиться велике лелече гніздо.
·
4.КІНЬ- у гнізді зручно влаштувався кінь, але чомусь
червоний.
·
5.КАПЕЛЮХ – кінь приміряє капелюх, капелюх йому сподобався
і він залишив його на голові.
·
6.ЛЮК – ви роздивилися капелюх і побачили, як у ньому
відчиняється люк.
·
7.ФУТБОЛІСТ – із люка вистрибнув футболіст.
·
8.ЧАЙНИК – футболіст чомусь грає у футбол чайником.
·
9.КРИЛА – у чайника виросли крила, як у літака.
·
10.ОЛІВЦІ – чайник із крилами став поливати водою олівці.
·
11.ЗГРАЯ – олівці намокли;їм
це не сподобалось, і вони зібралися в зграю. 12.ПЛЯЖ – зграя олівців прилетіла
на пляж.
·
13.СНІГОВИК – на пляжі лежить сніговик.
·
14.ШОКОЛАД – сніговик ласує шоколадом.
·
15.ШКОЛА – із шоколадних плиток збудовано школу.
А зараз спробуйте відтворити 15
слів, уявляючи ту незвичайну історію. що їх супроводжувала. Навіть, якщо ви
відтворили лише половину слів, але зберегли визначений порядок, то норма запам’ятовування
перевищена вами у двічі. І зробили ви ще завдяки вашій уяві і моїй фантазії.
Отже, уява+фантазія=відтворення інформації.
Слово психолога. Вивчаючи шкільні
предмети ви здебільшого користуєтесь зоровою пам’яттю. Тому вам важливо буде
познайомитись з прийомами зорової пам’яті.
·
1.Подумки уявімо предмет який ми хочемо запам’ятати.
Розфарбуймо його в своїй уяві незвичайним кольором,або уявімо його величезного
розміру, повернімо й розглянемо з різних боків. Важко забути його після таких
дій?
·
2.Візуалізація в чисельному вигляді. Для запам’ятовування
коротких чисел цілком достатньо створити їх зоровий образ. Уявіть – те що
потрібно запам’ятати написано великим червоним шрифтом на білій стіні, горить
неоновими цифрами на схилі чорного неба. Змусьте цей напис блимати не менше 15
секунд. А дехто з нас погано запам’ятовує числову інформацію. Тут можуть
допомогти коди.
Повідомлення учня. Коди можуть бути:
·
Вербальний код Люди з переважно
вербальною пам’яттю сприйнятливіші до звукової сторони слова. Їм може виявитися
корисним запам’ятовування переліку приблизно такого типу:нуль – моль, один –
блондин,три – осетри,чотири – чорти в тирі, шість – вість, сім – сім’я, вісім –
осінь, дев’ять – діва, десять – деспот.
·
2.Візуальний (зоровий)
код Він може бути таким:нуль – коло або овал, один – стовп(свічка, кіл),
два – близнюки(пара черевиків), три – трикутники (триколісний велосипед),
чотири – квадрати(4 лапи тварини), п ‘ ять - пальці рук, шість – шестигранна
гральна кістка, сім - свічник на сім свічок, вісім – піщаний годинник, дев’ять
- равлик, (вушна раковина),одинадцять – футбольна команда і т.д.
·
3.Кодування
інформації за зоровою подібністю У цій системі цифра асоціюється з якою –
не будь буквою за зовнішньою подібністю з нею:0 =О, 1 = Т або Г (головний
елемент – вертикальна паличка), 2 = П (буква на двох ніжках),3 = З, 4 = Ч, 5 –
Б, 6 – С, 7 –У, 8 – В, 9 – Р. Щоб запам’ятати число, потрібно перетворити цифри
в букви, а з них будуть починатися слова, з яких ми складемо легко фразу, що
запам’ятовується.
Слово вчителя.А як бути з великими текстами?
Повідомлення учня. Золоте правило гарного
запам’ятовування – інтелектуальна
робота з матеріалом. Методи активного запам’ятовування містять у собі
інтелектуальну роботу з текстом: вичленення головних (ключових) слів,складання
плану чи схеми до прочитаного. (Можна об’єднати учнів у три групи
і запропонувати - одній групі 2 рази прочитати запропонований уривок тексту,
другій групі прочитати, виділити ключові слова, встановити зв’язок між ними та запам’ятати, а третій групі
прочитати поділити на частини та скласти план). Після цього один учасник з
кожної групи пробує переказати прочитане. Учням пропонується зробити висновки).
Слово психолога. Ще мені хочеться познайомити вас з пам’яткою «Як запам’ятовувати матеріал».Учням
роздаються пам’ятки.
Як запам’ятовувати матеріал
Пам’ятка
1.Навчіться зосереджувати свою увагу на досліджуваному
предметі. Осмислюйте інформацію, а не механічно заучуйте (50% механічно
визубреного забувається протягом години. Через день залишається 30%).
2.Працюйте з потрібною інформацією в період своєї
найкращої працездатності. Найкращий час це між 8 та 12 годиною. Потім іде спад
продуктивності і запам’ятовування, а з 17 години повільно росте і досягає високого
рівня у вечірній час.
3.Якщо отримана інформація не використовується протягом трьох
днів, то 70% її забувається. Потрібну вам інформацію повторюйте.
4.Знайдіть час для відпочинку. (Але не для перегляду
телепрограм).Чергуйте розумову діяльність з фізичною. Повноцінний сон –
запорука доброї пам’яті, як і повноцінне харчування.
5.Деякі вважають, що музика, шум, розмови не заважають їм
під час заняття. Але це не так. Стомлення в цьому випадку наступає значно
швидше. Продуктивна розумова діяльність можлива тільки в умовах тиші. В період
великого розумового напруження бажано уникати перегляду відеофільмів і
телепередач.
6.Після фізики вчіть історію, після літератури –
математику. Пам’ять любить різноманітність.
7.У ході запам’ятовування записуйте
ключові слова, малюйте схеми, діаграми, графіки.
Прочитайте пам’ятку і давайте повернемося до режиму дня. Спираючись на
отримані сьогодні знання внесіть корективи в наш типовий режим дня.(Учні
пропонують зміни, які записуються в існуючий режим). Я думаю, що кожен з вас
проаналізує свій власний режим дня і внесе в нього поправки.
Отже людина може запам’ятати досить велику кількість інформації, тільки треба
знати як це зробити, чого ми і навчились сьогодні на уроці.
Література
1.Уроки психології. Психолог.
Бібліотека.-Київ «Шкільний світ»- 2002
2.Шкільному психологу усе для
роботи. ВГ «Основа» №9 2010р.
3/Шкільному
психологу усе для роботи. ВГ «Основа»№3 2009р
Немає коментарів:
Дописати коментар